"Figeľ Fica nezvládol" alebo aj Fico sýty aj demagog.sk celý

Autor: Marek Martin Dobránsky | 1.10.2013 o 13:40 | (upravené 1.10.2013 o 16:38) Karma článku: 11,41 | Prečítané:  1066x

V stredu, 25.9.2013, bol v denníku SME uverejnený článok Veroniky Frankovskej, ktorá pracuje na projekte Demagog.sk, s titulom „Figeľ Fica nezvládol“.  Autorka textu už titulkom „zhodnotila“ priebeh debaty, a to nie  korektne, čo by som od ľudí, dávajúcich sa do pozície strážcov argumentov, neočakával.

Predseda vlády Robert Fico je majstrom populizmu, ako to sám kedysi priznal.  Opakuje naučené frázy, hádže čísla, prekrúca fakty a spravidla má viac  nepravdivých  alebo zavádzajúcich výrokov, ako pravdivých. Robert Fico účelovo vyťahuje a používa fakty, ktoré mu vyhovujú a zatajuje tie, ktoré sú mu nepríjemné. Kladie otázky moderátorom i spoludiskutujúcim, skáče do reči, neodpovedá na  otázky moderátora. Argument, že „predseda KDH mal možnosť premiéra upozorniť, že Slovensko podľa údajov 1. štvrťroka 2013 nemá tretí najnižší verejný dlh v eurozóne, ale až piaty“, je mlátením prázdnej slamy. Túto účelovú lož používa premiér Fico opakovane a bol na to viackrát upozornený svojími oponentmi. Aj samotným Figeľom. Baviť sa o 3., resp. 5. mieste s Ficom je strata času. Preto bolo rozumné uviesť, že rýchlosť zadlžovania Slovenska je kritická, ako to Figeľ urobil. A to, že Fico „garantuje ďalšie zadlžovanie“.  Do protikladu autorka textu dala Figeľov výrok, že „keď Fico preberal vládu v roku 2006, dlh bol vo výške 28 percent HDP. V roku 2006 však verejný dlh tvoril až 30,5 percent HDP a na úroveň 28 percent sa dostal až v druhom roku Ficovej vlády“. Ako si všetci pamätáme, prvá Ficova vláda prebrala krajinu v najlepšej kondícii a v predkrízovom období pokračovala v nastavenom trende druhou Dzurindovou vládou. Podstatná, a vôbec nie nekorektná na tomto Figeľovom výroku bola výška a trend verejného dlhu, ktorý následne v druhej polovici Ficovej vlády závratne rástol. A ako zdôraznil Ján Figeľ, dosahuje dnes najvyššiu hodnotu v dejinách Slovenska.

Obdobne je to s rastom cien plynu pre domácnosti, ktoré podľa Fica vždy rástli len počas pravicovej vlády, kým v období ľavicovej vlády bola cena stabilná. Ceny plynu pritom Eurostatu počas prvej Ficovej vlády stúpali. Fico a SMER-SD tento nepravdivý výrok používa pravidelne (známy je Kažimírov graf a 90% „zlacnenie“ plynu za 1. Ficovej vlády), vyťahuje grafy a na opačné argumenta nereaguje, resp. sa im vysmieva.

Autorka dokonca pochválila Roberta Fica, „že pri jednom výroku použil presnejšiu formuláciu a vyhol sa preháňaniu, že bývalí francúzski a nemeckí majitelia SPP na svojom podiele zarobili desaťnásobok jeho kúpnej ceny. Tentoraz hovoril o zisku 3,5 miliardy eur na dividendách, čo už je bližšie číslam vyplývajúcim z výročných správ“. Chcel by som upozorniť, že v priebehu pár desiatok sekúnd premiér opakovane použil aj sumu 4,5 mld.eur a celkovú zisk pre akcionárov 7,5 mld. eur. Táto ekvilibristika s číslami, miliarda sem-miliarda tam, silne pripomína „zlaté“ časy jeho kolegu  V. Mečiara. Symptomatické je aj to, že autorka pochváli R. Fica za použitie presnejšej formulácie pri  jednom výroku a vyhnutiu sa preháňaniu. To má znamenať, že autorka u premiéra rozlišuje menšie a väčšie klamstvo? Alebo sme dospeli tak ďaleko, žena  klamstvá z úst predsedu vlády sme si už zvykli a za menšie ho pochválime?

Autorka v texte ďalej obvinila Figeľa, že v téme SPP nemá ani zďaleka jasno. Že nadhodnotil cenu podielu SPP a podcenil privatizačnú cenu Transgasu v Česku. Ďalej, že tvrdil o konkurenčných firmách SPP, že dodávajú domácnostiam plyn s ročnou úsporou vyše 100 eur. Autorka tvrdí, že v skutočnosti pri priemernej spotrebe plynu v domácnosti poskytuje úsporu voči SPP len jedna spoločnosť, aj to nie vo výške sto eur a označila výrok za zavádzajúci. 

Z dostupných zdrojov je zrejmé, že minimálne RWE Gas a ČEZ takúto úsporu poskytujú. Čo sa týka nadhodnotenej ceny SPP a podcenenej Transgasu v ČR, rovnaké čísla odzneli v parlamente z úst I. Mikloša. Podstatné však bolo objasnenie zmyslu a účelu predaja  49% podielu francúzskym a nemeckým akcionárom a vymedzenie sa voči opakovaným klamstvám predsedu vlády o „darovaní“, resp. vyciciavaní a tunelovaní SPP.

Čo môžem dať autorke za pravdu je to, že vystúpenie predsedu vlády Roberta Fica v debate, nazvala predstavením. Áno, pán premiér je majstrom populizmu a opakovaných lží. Neznesie oponenta a používa neférové spôsoby. Jeho opakom je predseda KDH, ktorý je známy korektným neurážlivým štýlom komunikácie. Na opakované nepravdivé tvrdenie Roberta Fica by v prvom rade mal reagovať moderátor. To sa dlhodobo, a to nielen v RTVS, nedeje. Premiér na nepríjemné otázky neodpovedá, zahmlieva alebo klame. Tento štýl je pre predsedu KDH neprijateľný. Ján Figeľ si vždy vážil a váži argumenty a čestný súboj. Ak je slušnosť pre autorku článku prehrou, resp. „nezvládnutím“ diskusie, tak tých „prehratých“ súbojov bude ešte veľa.  Ako povedal J. Figeľ, od Fica je to „perfektná rétorika, ale veľmi účinné klamstvo“. No pravda a slušnosť sa presadia, kým klamstvo dostihne svojho nositeľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?